Grass Valley’in çok güçlü ve güvenilir bir video kurgu çözümü olan EDIUS’un en yeni sürümü 9, Amsterdam’da düzenlenen teknoloji ve eğlence fuarı IBC 2017’de tanıtıldıktan sonra 2017 kasım ayında kullanıcılarla buluştu.

EDIUS 9 - HDR HLG Workflow English

Birçok yeni özellikle beraber gelen EDIUS’un yeni versiyonu 9, High Dynamic Range (HDR) videoları, diğer kurgu yazılımlarından farklı olarak içe aktarma, düzenleme ve çıktı alma dahil tüm işlemleri en kullanıcı dostu bir şekilde destekliyor. EDIUS 9 var olan Log’lara ek olarak, Sony ve Panasonic kameralar tarafından sağlanan birkaç yeni Hibrit Log Gamma(HLG) için de tam destek veriyor. HLG ile videolar standart bir ekranda harika görünüyor ve hatta bir HDR monitörde çok daha göz alıcı görüntüler sunuyor. Ayrıca EDIUS 9 kaydedilen renk uzayını(color space) algılayabiliyor ve kurguda hiçbir işlem gerektirmeden otomatik olarak doğru ayarları uyguluyor.

EDIUS 9, profesyonel kameralar, drone’lar, aksiyon kameraları ve akıllı telefonlar da dahil olmak üzere geniş bir yelpazedeki HDR kaynaklarını (PG & HLG) destekliyor. SDR ve Log’dan HDR’ye dönüştürüyor ve aynı timeline içinde SDR ve HDR görüntülerin kurgusuna imkan veriyor. Uyumlu capture ve ön izleme kartları ve monitörlerle gerçek bir HDR ön izlemeye sağlıyor. HDR projelerden, HDR TV’lerde izleme ve YouTube’da yayınlama için (H.264, 10bit, 4:2:2 olarak) çıktı(export) alınabiliyor.
Bunun da ötesinde EDIUS 9, BT.2020 ve BT.2100 de dahil olmak üzere çok çeşitli renk uzaylarına destek veriyor. Ayrıca Canon C200’ün 10bit Cinema DNG formatının yanısıra Cinema Raw Light’a da destek veriyor.

Edius 9’la en önemli yeniliklerden biri de uzun zamandır beklenen H.265(HEVC) kodeğiyle çıkış alma desteği. Bu özellik, Intel Ouick Sync Video teknolojisini kullanan özellikle Intel 6. veya 7. Nesil Core i işlemci tabanlı sistemlerde daha verimli çalışıyor.

Edius 9’da kurumsal müşteriler için yeni bir lisans modeli olan Floating License(Yüzer lisans) modeli de devreye girdi. Çok sayıda lisans kullanan büyük kurumlara esneklik sunacak olan bu model, EDIUS’un kurulu tüm bilgisayarlarda kullanılmasını sağlıyor. Bir account’a tanımlanan lisanslarda, aynı anda aktif olan lisanslar dikkate alınıyor ve satın alınan adet kadar kullanıcı aktif olabiliyor.
Ayrıca EDIUS 9, bulut tabanlı çalışan kurumlar için de materyallere doğrudan erişimi mümkün kılacak, böylece büyük miktarda veri yüklemek ve indirmek zorunda kalınmayacak.

Grass Valley daha önce de olduğu gibi, EDIUS 9’a yaklaşık 2 yıllık kullanım ömrü boyunca sürekli olarak daha fazla özellik eklemeye devam edecek ve yine hepsi ücretsiz olacak. Bunlar yeni araçlar ve özellikler olabilecek, örneğin EDIUS kullanıcılarının talep ettiği birden fazla görüntünün otomatik ses senkronizasyonu(özellikle düğün çekimleri veya müzik klipleri için), 8K ve yüksek kare hızı desteği gibi. “Closed caption titling” ve arka planda render desteği de ücretsiz olarak EDIUS 9 Workgroup’ta sunulması planlanan güncellemeler arasında.

Grass Valley, her yeni sürümde olduğu gibi EDIUS 9‘un çıkmasıyla birlikte Edius 8 lisansı satın alan kullanıcılara güzel bir hediye sundu. 1 Eylül – 30 Kasım 2017 tarihleri arasında Türkiye’deki herhangi bir Edius bayisinden orijinal Edius 8 lisansını satın almış olan kurumlar veya kişiler, EDIUS 9‘a ücretsiz geçiş hakkı kazandı. İlan ettiğimiz linkten kayıt olan kullanıcılara mail yoluyla EDIUS 9 Upgrade seri no ve download linki gönderildi. Ücretsiz geçiş için kayıtlar 1 Kasım-31 Aralık 2017 tarihleri arasında yapıldı.

EDIUS’un Türkiye’deki resmi distribütör web sayfası olan ediusturkey.com’da, EDIUS 9’la alakalı teknik destek, haberler, güncellemeler, kampanyalar, ücretsiz video eğitimlerini ve EDIUS ipuçları videolarını Türkçe altyazılı İngilizce olarak bulabilirsiniz. Ayrıca yine EDIUS’la alakalı güncel bilgileri ve tartışmaları aşağıdaki Facebook sayfalarımızdan da takip edebilirsiniz.